První letošní

MED

 

 

 Květový 950 g

 

 

 

   pyšníme se novým klátem      

Něco málo z historie

Kořeny včelaření naší rodiny sahají někam do 19.století. Strýc mého již zesnulého otce si pořídil včelstva na území tehdejší Volyně, dnes území státu Ukrajina, kde v té době žil. Krátce po válce, kdy byli volynští Češi odsunuti zpět do Čech, bylo včelaření našeho rodu na chvíli přerušeno. Při transportu ve vlacích nabylo možné vzít si včely z Volyně s sebou. Po návratu zpět do vlasti začal také aktivně včelařit coby malý chlapec i můj otec  a to pod záštitou svého zkušeného strýce.

Když jsem byl ještě malý kluk a chodil se svým tátou ke včelám, tak jsem neměl ani ponětí o tom, že bych se včelám mohl v dospělosti více věnovat. Dnes mne to činí šťastným, stále se učím a často jsem naplněn radostí, když mi třeba začne mladá oplozená matka klást vajíčka. Aktivně jsem začal včelařit až když mi má žena se švagrovou připravily k mým 30.narozeninám  úžasný dárek, no hádejte co….?  Co život nechtěl, v témže roce  odešel do včelařského nebe i můj otec. Převzal jsem tedy i jeho včelstva a pokračuji v této překrásné rodinné tradici dále.

 

Současnost

V současné době obhospodařujeme se ženou okolo 40 včelstev.  Stanoviště máme v nadmořských výškách od 200 až po 550 m.n.m. Část včelstev je umístěna v bezprostřední blízkosti vojenského prostoru Libavá, tedy v ekologicky čisté oblasti. Další včelstva jsou umístěna na úpatí Nízkého Jeseníku. Toto rozmístění nám vytváří možnost obhospodařovat včelstva podle postupného rozvoje v jednotlivých lokalitách a zároveň produkci různých typů medu. Naší snahou je produkovat  kvalitní med a poskytovat podporu a poradenství všem našim současným i budoucím zákazníkům.

 

Náš  provoz

Včelaříme na rámkové míře 390x240 a v nízkých nástavcích Langstroth na míře 448x159. Úly používáme pouze dřevěné – buď izolované nebo z masivu. Nejsme zastánci polystyrénových úlů, nepoužíváme ani žádné plastové rámky nebo plastové mezistěny apod., jež se v přírodě také běžně  nevyskytují.

 

Co děláme jinak

Krédo naší farmy je produkovat kvalitní med, který se blíží svými vlastnostmi medu včelstev, jehož chuť velmi dobře znali naši včelařící předci. Říkalo se jim tehdy brtníci, neboť  včelařili v  brtích. Celá filozofie našeho včelaření  spočívá ve vedení včelstev přirozenou cestou tak, aby se nesetkávala se syntetickými akaricidy používanými při běžném léčení včel. Dbáme na to, aby dílo (plástve) bylo skutečně pouze produktem voskových žláz našich včeliček a nebylo kontaminováno rezidui léčiv a syntetických kyselin (sírové a fosforečné), které se používají při konvenčním zpracování vosku a výrobě mezistěn. Jak jsme se s tím vším vypořádali?

Máme uzavřený koloběh vosku, tudíž používáme pouze svůj vlastní vosk, u kterého máme jistotu jasného původu. Čištění a dezinfekci vosku provádíme pouze při vysoké teplotě +120°C po dobu 120 min. Nepoužíváme u toho žádnou kyselinu sírovou nebo fosforečnou. Pouze tmavý vosk ze starších plástů čistíme přidáním kyseliny šťavelové, která je povolena při používání  v ekologickém režimu. Mezistěny si vyrábíme sami na vlastním zařízení. Pro produkci medu používáme výhradně panenské plásty, tj. plásty, které nikdy nepřišly  do styku se včelím plodem, jsou krásně sluníčkově žluté a voní po medu a vosku.

Další kapitolou je léčení včelstev – v ČR se včelstva léčí pouze proti varroáze. Varroáza se k nám dostala někdy po roce 1970 z Asie přes Německo. Od té doby se s ní snažíme více či méně úspěšně bojovat. Je třeba se ztotožnit s tím, že už se ji s největší pravděpodobností nikdy nezbavíme. Výborného zdravotního stavu včelstev dosahujeme odparem organických
kyselin a různých typů varoapastí. Podařilo se nám i díky změně legislativy se definitivně
oprostit od všech syntetických nervových jedů, které se běžně používají k
léčbě včelstev proti varroáze v ČR.

 

Cíle a budoucnost

Udržet naši farmu v přirozeném chovu s max. omezením všech syntetických přípravků, které jsou včelám cizí.

Ke včelám bereme pravidelně i naše  malé děti a snažíme se je vést nejen k porozumění včelám, ale i k naslouchání přírodě a věcem přirozeným. Rádi bychom, ostatně jako mnozí rodiče, předali tuto rodinnou tradici našim dětem či dětem našich dětí.

Aktualizováno: 10.12.2014
 

Provozovatel

Pavel Zajíček

Raduňská 5/20,  747 06 Opava-Podvihov

Rychlý kontakt

+420 603 162 501,+420 558 841 059

info@zajickuv-med.cz